Concert unicat pe calea ferata Anina-Oravita. Au mai ramas cateva zile pana la Anina Fest

Miercuri, 13 Aprilie 2016
Evalueaza articolul
(1 Vot)
resita.ro-Concert unicat pe calea ferata Anina-Oravita resita.ro-Concert unicat pe calea ferata Anina-Oravita

 

In perioada 16-17 aprilie 2016, va avea loc festivalul Anina Fest – Implica-te!, la Platou, in cadrul caruia tinerii din Anina celebreaza tot ce-i mai frumos si mai valoros in orasul lor.

Sub sloganul „Daca nu ne ocupam noi, atunci cine?”, evenimentul se alatura initiativelor de conservare, transformare si reutilizare a patrimoniului industrial prin puterea creativa a localnicilor, dar si a oamenilor din afara Aninei care viseaza la un viitor mai bun pentru oras. Festivalul este organizat de tineri din Anina care vor sa puna in valoare ce e mai frumos si pretios in zona si face parte din proiectul „La scoala pentru comunitatea noastra!”, implementat de Inspectoratul Scolar Judetean Caras-Severin, in parteneriat cu Asociatia ActiveWatch, in perioada februarie 2015 – aprilie 2016.

“La Anina Fest – Implica-te!, facem o incursiune in viata miniera din toate timpurile si ne delectam cu o expozitie de fotografie-bijuterie, cu imagini surprinse de tatal si fiul Izvernari Gheorghe. Tot pe zi, stam la povesti impreuna cu oamenii locului care pun cap la cap momentele cheie din viata Aninei si dezbat posibile scenarii pentru revigorarea orasului. Invitati speciali sunt Horea Murgu, excelent inginer de sunet si profesor universitar care s-a nascut in Anina, precum si Ionel Bota, istoric si custode al Teatrului Vechi Mihai Eminescu din Oravita.”, au anuntat organizatorii.

Ovidiu Micsa de la Mina de Idei ii introduce pe curiosi in tainele aparatelor de fotografiat manufacturate dar ii si initiaza in procesul de developare in camera obscura amenajata chiar langa platou. Pentru tinerii Aninei sunt pregatite 3 ateliere de dezvoltare personala, iar pentru amatorii de senzatii tari, o doza de Adrenaline pe tiroliana, pendulum jump si slacklines. Pentru seniorii Aninei s-au pregatit concerte de muzica populara si dansuri populare cu Fanfara de copii a Casei de Cultura Anina, Grupul vocal si Ansamblul de dansuri populare Doina a Casei de Cultura Anina, Ruva Maria si Sonia Tivodor, eleve in clasa a III-a la Liceul Mathias Hammer, Ansamblul Hora Carasului din Oravita si formatia Milan Todor. Cand se lasa seara, orasul se anima cu muzicile celor de la: We Singing Colors, Vanotek, A-C Leonte Eliza Bunu si Dj Moco. A doua zi (duminica, 17 aprilie), vor fi premiati cei mai devotati sustinatoti ai Aninei cu un concert We singing colors, intr-un decor de vis aflat in miscare – cu trenul, pe ruta Anina-Oravita, una dintre cele mai spectaculoase cai ferate care traverseaza muntii cu serpetine si curbe abrupte, 10 viaducte si 14 tunele, denumita si Semmeringul Banatean.

Evenimentul face parte din proiectul “La scoala pentru comunitatea noastra!”, implementat de Inspectoratul Scolar Judetean Caras-Severin, in parteneriat cu Asociatia ActiveWatch, ce are ca scop cresterea frecventei scolare si a sanselor de acces pe piata muncii a tinerilor din Bozovici si Anina, prin instruirea acestora cu privire la modurile si posibilitatile reale de implicare a membrilor comunitatilor in viata localitatilor din care fac parte, precum si in domenii cum ar fi comunicarea, organizarea de evenimente si antreprenoriatul.

Eveniment realizat cu sprijinul Primariei Anina si al prietenilor de la Creative Division si Adrenaline.

Proiectul este finantat cu sprijinul financiar al Programului RO10-CORAI, program finantat de Granturile SEE 2009-2014 si administrat de Fondul Roman de Dezvoltare Sociala. Valoarea totala a proiectului este de 996 879,52 lei.

 

Urmareste-ne pe Twitter!

Vremea

Mostly Clear

-8°C

Resita

Mostly Clear

Umiditate: 100%

Vant: 12.87 km/h

  • 04 Ian 2019

    Mostly Cloudy -2°C -6°C

  • 05 Ian 2019

    Partial inorat -1°C -5°C

Curs Valutar