Pentru un sistem integrat de cadastru şi carte funciară în Caraș-Severin!

Primarii a 16 unităţi administrativ-teritoriale din Caraș-Severin, implicate în activitatea de cadastru sistematic, au participat ieri, 19 februarie, la o videoconferință la sediul Instituţiei Prefectului.

Aceasta a fost programată în contextul implementării Programului Naţional de Cadastru şi Carte Funciară și a avut ca punct de comandă sediul Ministerului Afacerilor Interne, unde s-a desfășurat şedinţa în sistem de videoconferinţă organizată de Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară.

Biroul de presă al Prefecturii informează că „au fost discutate aspecte privind înregistrarea sistematică gratuită a proprietăţilor imobiliare în sistemul integrat de cadastru şi carte funciară, astfel încât la sfârşitul anului 2023 această activitate să se încheie cu succes”. Pentru atingerea acestui obiectiv, prefectul Cristian Gâfu a solicitat primarilor care reprezintă cele 16 unităţi administrativ-teritoriale să invite în luna martie reprezentanţii OCPI la şedinţele de consiliu local, pentru a explica şi mediatiza modul de implementare a programului.

Alături de primarii cărășeni s-au aflat ieri prefectul judeţului Caraş-Severin, subprefectul Ioan Anton Paulescu, reprezentanţi ai Consiliului Judeţean Caraş-Severin și ai Oficiului de Cadastru şi Publicitate Imobiliară Caraş-Severin.

 

 

Facebook Comments
Distribuie:

Te-ar mai putea interesa si

Cele mai citite