Elicopter Black Hawk și aeronavă Spartan în misiune în Clisura Dunării [VIDEO]

 

Au fost mobilizate forțe de intervenție impresionante pentru stingerea unui incendiu care a cuprins suprafețe importante de pădure în Clisura Dunării, în zona Parcului Natural Porțile de Fier.

 

Aproximativ 300 de hectare de fond forestier sunt afectate de incendiul de pădure izbucnit în zona Moldova Nouă – Pojejena. În sprijinul pompierilor și al rangerilor Parcului Natural Porțile de Fier au fost trimise și forțe de intervenție aerienei: un elicopter Black Hawk și o aeronavă C-27J Spartan din cadrul Forțelor Aeriene Române.

 

„Misiunea resurselor de intervenție de la sol este îngreunată de terenul accidentat în care se manifestă incendiul și de lipsa surselor de alimentare cu apă, fiind necesară intervenția aeronavelor, pentru limitarea propagării și stingerea incendiului”, transmit reprezentanții Inspectoratului General de Aviație.

 

 

Aeronava C-27J Spartan a Forțelor Aeriene Române, configurată pentru stingerea incendiilor, a decolat pentru executarea primei misiuni din Baza 90 Transport Aerian Otopeni ieri, în jurul orei 16.00. „Misiunea aeriană se desfășoară la solicitarea Departamentului pentru Situații de Urgență din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, având în vedere că există riscul de propagare la alte suprafețe de pădure. În configurație pentru stingerea incendiilor, aeronavele C-27J Spartan pot transporta până 6.000 de litri de apă (maximum șase containere) la fiecare trecere”, au precizat și reprezentanții Ministerului Apărării Naționale.

 

Misiunea este în dinamică și va continua până la stingerea incendiului.

 

 

Facebook Comments
Distribuie:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Te-ar mai putea interesa si

Cele mai citite

No Content Available