A crescut la 34 numărul cărășenilor decedați din cauza COVID-19. Dar a scăzut la 225 numărul cazurilor active

Bilanţul cazurilor COVID-19 a ajuns, în Caraş-Severin, la 493, după ce la acest sfârşit de săptămână au fost raportate 17 noi îmbolnăviri. De asemenea, în ultimele 72 de ore s-au înregistrat 3 decese ale unor persoane confirmate cu infecţie cu coronavirus.

Potrivit raportărilor făcute de DSP Caraş-Severin, în ultimele 3 zile au fost testate 113 persoane, au fost confirmate 17 noi cazuri de infectare cu coronavirus, 30 de persoane diagnosticate cu COVID-19 au fost declarate vindecate şi 3 au decedat. Toate aceste persoane care și-au pierdut viața prezentau comorbidităţi.

„Două dintre decese au survenit vineri, 14 august, şi au fost cuprinse în raportarea din 15 august. Este vorba despre o femeie în vârstă de 67 de ani, cu obezitate, insuficienţă renală şi diabet zaharat, care era internată la spitalul din Reşiţa, şi despre o femeie de 68 ani, din Oţelu Roşu, cu hipertensiune arterială şi obezitate morbidă, decedată la spitalul din Caransebeş. Tot la Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș a decedat, ieri, o femeie în vârstă de 80 de ani din Globu Craiovei. Această pacientă suferea de multiple alte afecţiuni: şoc septic cu plecare pulmonară, anemie megaloblastică, insuficiență renală cronică, respirație protezată mecanic şi emfizem pulmonar”, a detaliat purtătorul de cuvânt al DSP Caraş-Severin, Daniel Botgros. Numărul cărășenilor decedați din cauza COVID-19 de la începutul pandemiei a crescut astfel la 34.

Cazurile active, pe localități

În prezent avem 225 de cazuri active de COVID-19 în Caraș-Severin, informează surse oficiale din cadrul DSP Caraș-Severin. În centrele urbane, situația cazurilor active de infectați cu noul coronavirus, după domiciliul acestora, este următoarea: Reșița – 56 (1 în Moniom), Caransebeș – 37, Bocșa – 13, Oravița – 9, Anina – 5, Oțelu Roșu – 7, Moldova Nouă – 1. Singura localitate urbană din județ fără caz activ de infecție cu SARS-CoV-2 este în continuare Băile Herculane.

Situația la zi din mediul rural arată că în 18 comune există cel puțin două cazuri active de COVID-19: Obreja – 13 (în comună – 1, Iaz – 9, Var – 3), Ramna – 7, Glimboca – 4, Eftimie Murgu – 2, Cărbunari – 5 (2 în comună, 3 în satul Știnăpari), Slatina-Timiș – 2, Zăvoi – 4 (câte 1 în comună și în satele 23 August, Măgura, Măru), Rusca Montană – 4, Coronini – 3, Dognecea – 4, Cornereva – 4 (1 în comună, câte 1 în satele Topla, Pogara de Sus, Gruni), Armeniș – 3, Păltiniș – 4 (2 în comună, 1 în Cornuțel, 1 Delinești), Turnu Ruieni – 3 (2 în comună, 1 în Dalci), Bănia – 2, Prigor – 2 (ambii în satul Pătaș), Berzovia – 3 (2 în comună, 1 în Fizeș), Vermeș – 2.

În momentul de faţă, în spitalele din Caraş-Severin sunt internaţi 138 de pacienţi diagnosticaţi cu COVID-19 (69 în fiecare spital). 8 dintre aceştia prezintă forme grave ale bolii şi sunt la Terapie Intensivă (6 la Reşiţa şi 2 la Caransebeş). Numărul izolaților conform Legii 136 este 210 (din care 147 instituționalizat), iar numărul persoanelor carantinate la domiciliu: 426.

De la începutul pandemiei, în Caraş-Severin au fost testate 3.300 de persoane și s-au înregistrat 493 de cazuri de infectare cu coronavirus.

497 de pacienți cu COVID-19, pe secțiile ATI

La nivel naţional, numărul cazurilor noi de persoane infectate cu coronavirus a fost, astăzi, mai mic decât în ultimele zile, 733, însă şi numărul testelor prelucrate a fost redus. „În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.390 de teste. Dintre acestea, 4.518 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 1.872 la cerere. De asemenea, de la ultima informare, au fost raportate și rezultatele a 472 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 17 august”, informează Grupul de Comunicare Strategică.

În ultimele 24 de ore au fost raportate 38 de decese (21 bărbați și 17 femei) ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Iași, Prahova, Suceava, Timiș, Tulcea, Ilfov și București. 36 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți cu comorbidități, iar 2 pacienți decedați din cauza COVID-19 nu au prezentat boli asociate.

CITEȘTE ȘI: Încă trei decese și 19 cazuri noi de infectați. Dar și un manager care face umbră degeaba spitalului din Reșița!

În spitalele din ţară sunt internaţi, în momentul de faţă, 7.472 de pacienţi confirmaţi cu COVID-19. Dintre aceştia, 497 sunt la Terapie Intensivă. De asemenea, 9.604 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.509 de persoane se află în izolare instituționalizată.

În total, de la începutul pandemiei, în ţara noastră au fost confirmate 71.194 de cazuri de infectare cu coronavirus. 32.759 de pacienți cu COVID-19 au fost declarați vindecați, 8.072 pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare şi 3.029 au decedat.

Facebook Comments
Distribuie:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Te-ar mai putea interesa si

Cele mai citite

No Content Available