CSM Reșița, învinsă la Mioveni de arbitrul bucureștean Ene!

Un meci spectaculos, cu ocazii de ambele părți și cu o repriză secundă adjudecată pe teren (nu și pe tabelă) de rosso-neri, a fost stricat în final de arbitrul Mihai Ene. Acesta a inventat un penalty pentru gazde și a anulat un gol valabil marcat de oaspeți, astfel că CS Mioveni a obținut o victorie mincinoasă, 2-1 (1-0), cu CSM Reșița.

Rosso-nerii au întâlnit astăzi o echipă aflată pe val, după victoria de săptămâna trecută de la Corvinul și intrarea în zona play-off. Dar au început meciul într-un 3-4-3 ofensiv, semn că antrenorul Flavius Stoican joacă la 3 puncte indiferent de adversar și de teren. Cu ocazii la ambele porți, ratate de Blănaru și Massaro (intervenții Ionuț Rus), respectiv Ndiaye, Burlacu și Chera, prima repriză a fost decisă de Davide Massaro (min. 25), care a finalizat din 13 metri după un un-doi printr-o defensivă visătoare.

Introducerea lui Negru în linia de atac, și implicit refacerea tandemului cu Chera pe flancul stâng, a adus și mai mult pericol la poarta Mioveniului, într-o repriză secundă în care gazdele, presate continuu, nu au mai putut conta decât pe contraatac. Dar galben-verzii s-ar fi putut desprinde la două goluri dacă Ionuț Rus nu salva din situație de unu la unu cu Massaro (min. 50) sau dacă italianul ar fi speculat decisiv o eroare a lui Rimovecz (min. 58). O dublă schimbare ofensivă operată de Stoican, C. Rus și Cristea în locul lui Bărboianu și I. Popescu, aduce însă o cavalcadă de ocazii la poarta gazdelor. Lascu este aproape de egalare în două rânduri (min. 61 și 63), dar golul este marcat de Ndiaye (68). Lascu câștigă un duel aerian la 20 de metri, deviază la Negru, care pătrunde în careu, întoarce doi adversari și este doborât la pământ. Nu se gândește însă la penalty și în cădere reușește să trimită la Mediop Ndyaie, liber în 10 metri, care preia și înscrie.

La 1-1, senegalezul, epuizat, este înlocuit cu Ardei, dar Stoican nu schimbă sistemul: tot 3-4-3, tot joc pe atac! Oaspeții continuă deci să forțeze, caută victoria, dar C. Rus (min. 77), Cristea (78) și Lascu (80), în situații ideale, nu găsesc execuția de 3 puncte. O găsește însă… arbitrul Mihai Laurențiu Ene – bucureșteanul indică punctul de la 11 metri la poarta cealaltă, după un contact între Ardei și Trașcu, contact căutat de argeșean, care cade ca secerat și nu este sancționat pentru simulare. Coșereanu transformă penaltiul (min. 86), 2-1, dar reșițenii nu renunță la luptă. Și peste doar două minute reușesc să egaleze: „așezare” Ardei cu capul, preluare Cristea pe piept din fața unui adversar și șut imparabil la colțul lung! Dar, stupoare!, „centralul” fluierase în momentul șutului, astfel că anulează golul pentru un fault în atac văzut doar de el. Cu toate astea, partida se putea termina la egalitate, C. Rus fiind aproape de golul de 2-2 în ultimul minut din prelungiri. Lansat de Cristea în spatele apărării, atacantul arădean pătrunde în careu și șutează din unghi, de la 8 metri, dar Croitoru reușește să pareze ca la handbal, cu piciorul.

Pentru CSM Reșița au jucat azi: I. Rus – Cega, Dudea, Rimovecz – Bărboianu (61, C. Rus), I. Popescu (61, Cristea), Dolghi (46, Fărăgău), Chera – Ndiaye (73, Ardei), Lascu, Burlacu (46, Negru). Antrenorul gazdelor, Constantin Schumacher, i-a avut în teren pe: Croitoru – Trașcu, Garutti, Dandea, Șerbănică – Cărăruș (66, Gogor), Toma – Căprescu (60, Bolohan), Massaro (66, Coșereanu), Guțea (60, Duțan) – Blănaru (41, Tincău).

După 9 etape, CSM Reșița este pe locul 15 cu 9 puncte, devansându-le pe Metaloglobus – 8, CS Tunari (un joc mai puțin), Unirea Dej – 7, CSM Alexandria – 5, Progresul Spartac – 1. Pe primele locuri sunt CSC Șelimbăr și Unirea Slobozia (se confruntă mâine) – 20, respectiv 18 puncte, Gloria Buzău – 18, CS Mioveni – 16, CSC Dumbrăvița – 15, Ceahlăul și Corvinul (joacă luni la Tunari) – 14.

Campionatul se întrerupe pentru meciurile echipei naționale, perioadă în care CSM Reșița are programate două meciuri amicale: joi, 12 octombrie, la Arad, cu UTA și sâmbătă, 14 octombrie, la Alba Iulia, cu Universitatea Cluj. Pe 21 octombrie, în campionat, rosso-nerii joacă acasă cu CS Tunari.

Sursă foto: captură video FB CSM Reșița