CSM Reșița merge ceas în Liga 3! Patru meciuri, patru victorii și fotoliul de lider

CSM Reșița a bifat vineri a patra victorie consecutivă în campionat. Echipa pregătită de Dan Alexa s-a impus cu 2-0, în deplasare, în derby-ul Seriei a 7-a din Liga a 3-a, cu CSM Deva. A fost a treia deplasare a rosso-nerilor în județul Hunedoara încheiată cu același scor. Mediop a „recidivat” și a reușit din nou o „dublă” pentru gruparea din Valea Domanului.

CSM Reșița s-a instalat în fruntea clasamentului după victoria cu CSM Deva. După ce a marcat două goluri la Brad, în prima etapă, Mediop a reușit același lucru și în partida disputată astăzi pe Stadionul „Dacia” din Orăștie. După 0-0 la pauză, golurile au picat în actul secund. În minutul 58, Mediop a deschis scorul după o cursă impetuoasă pe flancul stâng, finalizată cu un șut din afara careului. Senegalezul a scos penalty-ul din care a marcat tot el, în minutul 67. CSM Reșița a ajuns la opt goluri în acest sezon, dintre care cinci au fost reușite de Mediop.

„Am întâlnit o contracandidată de-a noastră, o echipă foarte solidă, foarte bine pregătită fizic şi organizată de Ştefan Nanu. Cred că a fost o victorie meritată, am controlat jocul. Pe lângă cele două goluri, am mai avut două situaţii bune de a înscrie. Am făcut un joc consistent. Îmi felicit jucătorii pentru că au avut determinare şi au jucat cum trebuie un astfel de meci. Urmează un meci cu Viitorul Pandurii, un meci pe care trebuie să-l câştigăm. Trebuie să legăm victoriile, pentru a ne consolida prima poziţie”, a declarat antrenorul rosso-nerilor, Dan Alexa.

CSM Reşiţa: Micu – Fota, Rimovecz, Ion. C, Bărboianu, Cioinac, Velcotă, Jorza, Munteanu, Vasluian, Mediop. Rezerve : Zimmermann, Avram, Aboubacar, Mura, Cristodulo, Breșneni, Ciubotaru, Sima, Stăiculescu. Antrenor Dan Alexa.

Într-un alt meci jucat vineri, Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – CSM Jiul Petroșani 2-1. Sâmbătă, de la ora 17:00, vor juca și celelalte două formații cărășene din Liga 3: Progresul Ezeriș – Viitorul Șimian; Voința Lupac – Aurul Brad. Runda cu numărul 5 mai cuprinde și meciul dintre Gilortul Târgu Cărbunești și Pandurii Lignitul Târgu Jiu.

Pe primul loc al clasamentului a trecut CSM Reșița, cu 12 puncte și golaveraj 8-1. Rosso-nerii mențin media de două goluri pe meci.