Percheziții la persoane din Rusca Montană bănuite că dețineau ilegal arme letale. Polițiștii au confiscat puști, arbalete, cartușe și mașini de teren [FOTO]

 

Polițiștii lugojeni au efectuat, în după-amiaza zilei de ieri, 23 februarie, două percheziții domiciliare în localitatea cărășeană Rusca Montană. Doi bărbați suspectați că nu au respectat regimul armelor şi munițiilor au fost reținuți.

 

Polițiștii de ordine publică și cei de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Lugoj, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lugoj, au descins, ieri, 23 februarie, în Rusca Montană, la locuințele a doi bărbați bănuiți de săvârşirea infracțiunii de nerespectarea regimului armelor şi munițiilor. În urma perchezițiilor, la care au participat și jandarmi cărășeni, au fost descoperite și ridicate arme, dispozitive artizanale, cartușe, telefoane dar și mașini de teren.

 

„Au fost ridicate nouă arme de vânătoare letale, de diferite calibre; trei amortizoare pentru arme de vânătoare, 1.142 cartuşe de diferite calibre pentru arme de vânătoare interzise la deţinere; mai multe dispozitive susceptibile a fi folosite la confecționarea de muniție artizanală; două arbalete cu lunetă deţinute ilegal; mai multe dispozitive electronice – telefoane mobile, medii de stocare și două vehicule de teren în valoare de aproximativ 20.000 euro, unul dintre acestea figurând ca bun căutat de autoritățile suedeze”, au precizat reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Timiș. Activitatea a beneficiat și de suportul polițiștilor Serviciului Criminalistic din cadrul IPJ Timiș și ai Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Caraș-Severin.

 

Cei doi bărbați, în vârstă de 34 și 59 de ani, au fost reținuți pentru 24 de ore și introduşi în centrul de Reținere și Arest Preventiv din cadrul IPJ Timiş, cercetările în cazul lor fiind continuate sub aspectul săvârşirii infracțiunii  de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor.

 

 

Facebook Comments
Distribuie:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Te-ar mai putea interesa si

Cele mai citite

No Content Available