Vânzarea cățeilor mai mici de opt săptămâni, ilegală. O tânără din Reșița s-a ales cu dosar penal și amendă de 12.000 de lei

 

O tânără din Reșița care a vândut patru cățeluși în piață este cercetată penal, conform legislației în vigoare despărțirea prematură a puilor de mamă fiind considerată infracțiune.

 

Potrivit polițiștilor Biroului pentru Protecția Animalelor  Caraș-Severin, care, în cursul zilei de astăzi, s-au sesizat din oficiu și au efectuat cercetări, o tânără în vârstă de 24 de ani, din Reșița, a vândut, în zilele de 1 și 2 martie, într-o piață din oraș, patru căței cu vârsta mai mică de opt săptămâni. La domiciliul acesteia, polițiștii au găsit alți trei câini adulți și doi pui pentru care nu avea carnete de sănătate.

 

„Pentru faptul că tânăra nu a respectat legislația sanitară veterinară în vigoare, a fost sancționată contravențional cu amendă în valoare de 12.000 de lei. Având în vedere că despărțirea puilor de mamă până la vârsta de minimum opt săptămâni de viață reprezintă un act de cruzime față de animale, iar această faptă reprezintă infracțiune, în cauză a fost întocmit dosar penal”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Caraș-Severin, Alina Boeru.

 

Facebook Comments
Distribuie:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Te-ar mai putea interesa si

Cele mai citite

No Content Available