Sport

13 cu ghinion pentru Reşiţa. Rosso-nerii pierd la limită meciul de pe Litoral

Publicat cu

în

Jocul dintre Farul Constanţa şi CSM Reşiţa, meci programat pe Litoral în cadrul etapei a 13-a a ligii secunde, a consemnat o confruntare echilibrată, desfăşurată în condiţii deloc propice fotbalului. Pe un vânt rece şi tăios, protagoniştii din teren au dat totul pentru punctele puse în joc, ambele echipe având şanse mari de gol. Din păcate, singura ocazie fructificată a fost cea avută de Farul în minutul 73 al întâlnirii: Simon Măzărache a înscris în poarta Reşiţei cu un şut plasat de la circa 9 metri, lateral stânga. 1-0 a fost şi scorul final al unei partide deschise oricărui deznodământ, de-a lungul căreia rosso-nerii au avut multe momente bune. De fapt, cea mai mare ocazie a partidei a aparţinut reşiţenilor: în minutul 11, Astafei a rămas singur cu portarul, dar n-a găsit cadrul porţii de la circa 11 metri. CSM Reşiţa se întoarce fără puncte de la malul mării, dar se poate spune că jocul rosso-nerilor a fost unul promiţător, în perspectiva următoarelor partide.

CSM Reșița: Cobrea – L. Acka, Dudea (cpt.), Breșneni, Szijj – Laur. Buș, Rob. Boboc, Danci, Dat – Astafei, Ad. Ilie
Rezerve: Zimmermann – Vasiu, Bagherea, Rasoveanu, Chera, N. Popescu, Dumitraș, Brînzan, Matuleviciuc.
Antrenor: Alin Minteuan

După acest joc, CSM Reşiţa ocupă locul 16 al clasamentului, cu 14 puncte. Următorul meci al rosso-nerilor este din nou o deplasare grea: pe 26 noiembrie, în etapa a 14-a, rosso-nerii joacă la Rapid Bucureşti.