Suntem prezenți și pe

Sport

Liga Zimbrilor, prea tare pentru CSM Reşiţa? Handbaliştii rosso-neri au pierdut şi al 10-lea meci!

Publicat cu

în

Nici etapa a 10-a a Ligii Zimbrilor n-a adus mult-aşteptata victorie reşiţeană. În faţa formaţiei CSU Suceava, elevii lui Bojan Butulija au fost din nou foarte aproape de un rezultat pozitiv, dar acest lucru e doar o palidă consolare pentru handbaliştii şi suporterii rosso-neri.

Cu lotul complet – întărit inclusiv cu cei doi jucători georgieni, Orjonikidze și Kbilashvili -, CSM Reşiţa a început destul de bine jocul de la Sfântu Gheorghe. Formaţia reşiţeană a condus pe tabelă în cea mai mare parte a primei reprize, dar sucevenii au revenit înaintea pauzei, reuşind să egaleze la 10. În repriza secundă, rolurile s-au inversat: CSU Suceava a condus ostilităţile, iar CSM Reşiţa s-a aflat în postura de urmăritoare. Din păcate pentru rosso-neri, scenariul primului mitan nu s-a repetat. Handbaliştii reşiţeni s-au apropiat la un gol în ultimul minut al întâlnirii, dar Suceava a reuşit să păstreze avantajul minim care i-a asigurat în cele din urmă trei puncte preţioase. CSM Reşiţa – CSU Suceava, scor final 20-21.

CSM Reşiţa: Szopka, Simulescu, Orjonikidze (5), Starchenko (4), Kbilashvili (4), Trifkovic (3), Jevtic (2), Ignat (1), Kirsch (1), Vulpe, Bahan, Bote, Daia, Belchite, Milosevic.
CSU Suceava: Grigoraș, Makaria – Olariu (3), Dascălu (3), Câmpan (3), Oancea (2), Loic (2), Balasz (2), Furak (2), Petrov (1), Sadovyi (1), Kobzii (1), Manjic (1), Popia, Nalbantoglu.

În celălalt joc disputat astăzi de la ora 11, Potaissa Turda a învins cu scorul de 40-28 formaţia Magnum Botoşani. Echipele din Botoşani şi Reşiţa sunt singurele echipe care nu şi-au adjudecat deocamdată niciun punct în actualul sezon.